سرو موتور چیست ؟

سرو موتور چیست ؟

سرو موتور چیست

سرو موتور چیست ؟ یا  Servo Motor چیست ؟  سرو موتور ، موتورهای بسیار دقیقی هستند تشکیل شده از یک موتور الکتریکی و اجزایی دیگر اند که میتواند برای کنترل سرعت و زاویه شافت موتور در زاویه و سمت دلخواه استفاده شوند.سرو برگرفته از کلمه ی یونانی Servus و به معنی خدمتکار است و این به این دلیل است که مثلا ما در موتور های پله ای ( step motor ) توانایی برنامه ریزی بر روی موتور را به این شکل داریم که میتوانیم فرمان دهیم که 7 گام یا درجه به سمت راست حرکت کند ، اما توانایی این را نداریم که به موتور پله ای فرمان دهیم شافت خود را همانند سرو موتور در زاویه دلخواه 90 درجه قرار دهد.

اساس کار سروو موتور ها بدین گونه است که با متصل کردن شفت موتور الکتریکی به یک پتانسیومتر که وظیفه ی اندازه گیری مقدار چرخش موتور و وضعیت خروجی شفت را دارد و با استفاده از یک فیدبک منفی و اعمال مجدد آن به موتور الکتریکی ، سرو موتور را در وضعیت مطلوب ما که توسط سیگنال های پالسی و رمزیبه موتور ارسال شده ،  قرار میدهد.

در انتهای مطلب ویدیویی جهت نمایش کامل ساختمان داخلی سرو موتور قرار گرفته است.

اجزا داخلی سروو موتور

همانند تصویر بالا امروزه تمامی اجزا یک سروو موتور در یک قاب تولید میشوند ، اجزا میتواند در موتور های مختلف برحسب نیاز و طراحی متفاوت باشد، بعنوان نمونه موتور هایی نیز وجود دارند که دارای گیربکس نیستند ، اما بطور کلی یک سرو موتور از اجزای زیر تشکیل شده است :

اجزاء یک سرو موتور

Servo case : قاب بیرونی

motor : موتور

Gear train : چرخدنده ها

Output shaft : شفت خروجی (شفت اصلی)

Potentiometer : پتانسیومتر

Control wire : سیم های سیگنال و تغذیه

Control circuitry : مدارهای الکترونیکی

Servo Arm : بازو های سرو

 

سرو موتور ها دارای مدل های AC و DC میباشند و بطور میانگین بازده سرو موتور های DC بیش از سروو موتور های AC میباشد.

سروو موتور AC

سرو موتور ها معمولا 3 سیمه هستند که 2 سیم آنها مربوط به تغذیه میباشد ( VCC – GND ) و یک سیم  برای ارسال فرمان و پالس های اطلاعاتی است ( PWM )  که درصورت معتبر بودن پالس ها موتور را در وضعیت دلخواه قرارمیدهد .

سرو موتور 5 سیمه

نوعی سرو موتور 5 سیمه نیز وجود دارد که 2 سیم بیشترِ آن مربوط به بخش کنترل سرو موتور است که دارای تغذیه ای جداگانه است و تفاوت دیگری در این سرو موتور های 5 سیمه با سرو موتور های 3 سیمه وجود ندارد.

برای فرمان دادن به سرو موتور باید هر فرمان را با فرکانس 50 هرتز یا 20 میلی ثانیه با میکرو کنترلر های AVR ، ARM و  یا به کمک برد های الکترونیکی همانند آردوینو به موتور ارسال کرد ، بخش کنترل این موتور هر فرمان را بر اساس pulse width یا  عرض پالس دریافتی میسنجد و بنا بر هر عرض پالس شافت موتور را در وضعیتی خاص قرار میدهد. بعنوان نمونه در اکثر موتور ها عرض پالس 1 میلی ثانیه به معنی 0 درجه و عرض پالس 2 میلی ثانیه به معنای حداکثر زاویه میباشد.البته این این مثال در همه ی سروو موتور ها صادق نیست و ممکن است بازه ای متفاوت را شامل شود.

فرمان دادن به سروو موتور

زاویه ی سرو موتور ها معمولا 180 درجه یا عددی کمتر از 360 است.

در هنگام خرید سرو موتور ها 2 پارامتر از دیگر پارامتر ها بیشتر به چشم می آید و باید به آنها توجه کرد:

  1. میزان قدرت موتور که از چند گرم بر سانتی متر مربع تا چند کیلو گرم بر سانتی متر مربع را در مدل های مختلف را شامل میشود.
  2. میزانِ حداکثر جریان مورد نیاز سرو موتور که رابطه ی مستقیمی نیز با قدرت موتور دارد.

ویدیوی اجزای سرو موتور :

 

حمیدرضا مودت

یک مهندس الکترونیک ، علاقه مند به یاد دادن و یاد گرفتن پیرامون دانش برق و الکترونیک

مطالب مرتبط