قالب بندی نوع یا Type casting در زبان C

در این آموزش قراره تبدیل موقت متغیر در زبان C یا Type casting در زبان C صحبت کنیم.

Type casting در زبان C

در بعضی مواقع میخواهیم نوع داده یک متغیر را بطور موقت تغییر بدیم در این مواقع از Type casting در زبان C استفاده میکنیم، مثلا در عملیات تقسیم دو عدد صحیح برهم، یک متغیر صحیح بدست میاد که میتوانیم اونرو بصورت یک متغیر اعشاری هم نشون بدیم.

مثال: در مثال زیر داده اعشاری بصورت صحیح نشان داده میشه:

 

توی این مثال یک متغیر از نوع اعشاری تعریف کردیم اما توی نمایش دادنش اون رو به صحیح تبدیل کردیم و خروجی رو بر حسب عدد صحیح نوشتیم.

خروجی این برنامه میشه :

f=100

نکته: متغیر عددی با فرمت c% کد اسکی به کاراکتر معادل آن تبدیل میشه و سپس کاراکتر معادل در خروجی نمایش داده میشه. مثال زیر نشان میده که اگر کاراکتر ورودی s باشد اگر آنرا با d% نشان دهیم کد اسکی اون یعنی 115 نشان داده میشه و اگر با c% نمایش داده بشه خروجی، کاراکتر معادل آن کد اسکی یعنی s است.

 

بار اول مقدار ورودی در متغیر کاراکتری ریخته میشه و بار دوم در متغیر عدد صحیح اما با تعیین نوع نمایش با کدهای فرمت c% و d% مقدار متغیر کاراکتری و مقدار متغیر صحیح هم به شکل کاراکتر و هم به شکل کد اسکی نمایش داده میشه!

خروجی:

تبدیل متغیر در زبان C

نکته براي کدهاي اسکی: کد اسکی حروف بزرگ و کوچک باهم 32 تا فاصله دارند بعنوان مثال کد اسکی A برابر 65 و کد اسکی a برابر 97 است.

Type casting در زبان C یک بحث خیلی ساده و کوتاه بود که امیدوارم مفید بوده باشه براتون و اینو هم اضافه کنم که از جلسه بعد وارد بحث انواع ساختار ها میشیم ! 😉

توی وبسایت improgrammer میتونید مثال های بیشتری رو ببینید و جلسات دیگر آموزش زبان C به زبان فارسی رو هم در سایت لوینیک دنبال کنید.

 

حمیدرضا مودت

یک مهندس الکترونیک ، علاقه مند به یاد دادن و یاد گرفتن پیرامون دانش برق و الکترونیک