پروژه ساعت دیجیتال با آردوینو

پروژه ساعت دیجیتال با آردوینو رو در حالی دارم روی وبسایت میزارم که بحث پیشرفته تر اون یعنی  راه اندازی ds1307 با آردوینو رو قبلا در بخش پروژه آردوینو قرار داده بودم و این پروژه طبیعتا پیچیدگی های خاصی نسبت به اون پروژه نداره و یک پروژه ساده با آردوینو به حساب میاد.

پروژه ساعت دیجیتال با آردوینو

در این پروژه طبق شماتیک زیر باید مدار رو ببندیم:

شماتیک پروژه ساعت با آردوینو

در پروژه ساعت دیجیتال با آردوینو طبق تصویر بالا ، مشخصه بجز برد آردوینو نیازمند 2کلید(متصل به پایه های 8 و 9 آردوینو) هستیم که بتونیم ساعت رو با اون تنظیم کنیم طبق تصویر کلید ها نیازمند مقاومت های پول آپ 10k هم هستند و در کنار lcd یک پتانسیومتر برای تنظیم کنتراست هم نیازداریم. مقاومت 220 اهم هم برای کنترل جریان بک لایت گذاشته شده که توصیه میشه برای lcd همیشه قرار داده بشه.

کد پروژه :

در داخل کد و به شکل کامنت سعی کردم سعی کردم توضیحات لازم رو بدم ، این پروژه خیلی آموزش خوبی برای راه اندازی lcd کاراکتری با آردوینو به حساب میاد .

تفاوت این پروژه با ساعت های دارای DS1307

این ساعت نسبت به طراحی ساعت با آی سی Ds1307 عملکرد ضعیف تری داره چون با قطع شدن برق مقدار ساعت پاک میشه ، در حالی که اگر از Ds1307 استفاده بشه ساعت رو در خودش و با باتری بک آپ ذخیره میکن و در این پروژه ممکنه در طولانی مدت و مثلا در طی یکسال چند دقیقه خطا شاهد باشیم که درصد خطا در Ds1307 باز هم از این پروژه کمتره(اگر کنار آی سی از یک کریستال با دقت بالا استفاده بشه)

اگر با دستورات print و lcd.clea و .. در Arduino آشنا نیستین آموزش راه اندازی LCD با آردوینو رو هم مطالعه کنین.

یک ویدیو کوتاه از عملکرد پروژه :

پروژه ساعت دیجیتال با آردوینو هم به پایان رسید .

موفق باشید

حمیدرضا مودت

یک مهندس الکترونیک ، علاقه مند به یاد دادن و یاد گرفتن پیرامون دانش برق و الکترونیک

مطالب مرتبط