آرایه ها در زبان C – آموزش زبان C

آرایه ها در زبان C

آرایه ها در زبان C

در این قسمت آرایه ها در زبان C رو قراره که شروع کنیم و احتمالا در 2 جلسه آرایه ها رو توضیح میدم.

بدون مقدمه سراغ آرایه ها میریم :

آرایه ها در زبان C :

شکل کلی تعریف array ها در زبان C بصورت زیر است:

1-نوع آرایه : مثل متغیر ها در زبان c تعریف میشه و تفاوتی نداره.

2-نام آرایه : این هم مثل متغیر ها هستش و باید یک اسم برای متغیر انتخاب کنیم.

3-[اندازه آرایه] : این بخش هست که متمایز از متغیر ها هستش ، وقتی ما اندازه آرایه رو مثل بالا تعریف میکنیم 3 ، یعنی 3 نوع متغیر نوع int با یک اسم واحد پشت هم ایجاد کردیم.

 

پس آرایه مجموعه اي از متغیرهاست که داراي نام و نوع مشابه هستند، در واقع خانه هاي پشت سر هم حافظه (می تونن پشت سر هم نباشن) هستند که با یک نام واحد شناخته می شوند.

اگر متغیر ها رو فراموش کردین به بحث متغیر ها در زبان c مراجعه کنین.

خب یک سری حافظه که اسمشون یکی هست و نوعشون هم یکیه رو چطوری از هم متمایز میکنیم ؟ با استفاده از اندیس! هر متغیر در آرایه ها در زبان C یک اندیس برای خودشون میگیرن که این اندیس ها از صفر شروع میشن تا رقمی که ما مشخص میکنیم.

مثلا در مثال بالا ما از 3تا خونه از نوع int معرفی کردیم که آرایه های خونه های اون میشه 0 و 1 و2 .در ادامه بیشتر توضیح میدم.

تذکر : براي خواندن آرایه باید اندیس ذکر بشه.

مثلا در مثال زیر با تابع Scanf میخوایم اندیس 0 آرایه ی T رو بخونیم:

مقدار دهی اولیه به آرایه ها

 

مقدار دهی اولیه به آرایه ها

در مثال های بالا مشخصه ، مثلا در مثال اول ما یک متغیر 4خونه ای تعریف کردیم و به 2تا خونه ی اون مقدار اولیه دادیم . (اندیس های صفر تا 4 توی ردیف اول جدول اومده و در زیرش مقدار هر خونه حافظه مشخصه) 2 خونه ی آخر صفره که مشخصه چون ما بهش مقدار اولیه ندادیم خودش صفر شده.

حله ؟ بریم سراغ چندتا مثال!

مثال :

معدل 20 دانشجو را خوانده و آن را در یک آرایه قرار دهید سپس بیشترین معدل در آرایه و خانه ی اندیس
آنرا مشخص نمایید.

اندیس در j قرار میگیره ، چون اندیس ها با صفر شروع میشن ، قبل از چاپ کردن مقدار اون رو با یک جمع میکنیم تا مقدار نمایش داده شده مقدار اندیس نباشه بلکه مقدار خانه ی اندیس باشه.

 

مثال 2 :

برنامه ای بنویسید که دو لیست 10 تایی از اعداد صحیح دریافت کند سپس میانگین خانـه هـاي متنـاظر ایـن دو لیسـت را بدسـت آورده و مینیمم میانگین آنها را نمایش دهید .

من این کد رو ساده نوشتم ؛ مثلا میتونین قبل از آرایه ی اول روی صفحه بنویسید که “10 عدد اول را وارد کنید” و وقتی تموم شد همین کار رو برای آرایه ی دوم هم انجام بدین.

مثال 3 :

برنامه اي بنویسید که چند عدد از ورودي دریافت کند و سپس یک عدد خوانده و مشخص نماید که این عدد
در لیست وجود دارد یا خیر (no , yes چاپ نماید). حداکثر اندازه لیست 10 می باشد .

در این کد ابتدا میایم و تعداد رقم های ورودی رو از کاربر دریافت میکنیم و به تعداد اون رقم ها (مثلا 3) اعداد رو از ورودی میگیریم ، وقتی اعداد وارد شد(3عدد مشخص شده رو کاربر وارد میکنه) عددی که باید جستجو بشه رو کاربر وارد میکنه و بعد با دستور if اون رو چک میکنیم و با تناسب وجودش در اعداد ورودی ، پاسخ yes یا no رو چاپ میکنیم.

به همین سادگی! آرایه ها در avr هم به همین شکل هستند و دانشجویان برق هم میتونن از این آموزش ها استفاده کنن .امیدوارم موفق باشید ..

حمیدرضا مودت

یک مهندس الکترونیک ، علاقه مند به یاد دادن و یاد گرفتن پیرامون دانش برق و الکترونیک

مطالب مرتبط